Ndërlidhjet

Gjykatat në Mitrovicë vazhdojnë të mbahen nga serbët


Njësitet speciale të policisë para gjykatës në Mitrovicë

Njësitet speciale të policisë para gjykatës në Mitrovicë

Situata në veri të Mitrovicës, konkretisht në Gjykatën e Qarkut dhe në atë Komunale, vazhdon të jetë e njëjtë. Protestuesit serbë kanë qëndruar edhe gjatë natës së mbrëmshme dhe vazhdojnë të jenë prezentë në oborrin e këtij institucioni.


Protestues serbë dhe ish-punonjës të Gjykatës së Qarkut në veri të Mitrovicës po vazhdojnë të qëndrojnë në oborrin e këtij institucioni, duke tentuar ta mbajnë nën kontroll atë. Protestuesit edhe gjatë natës së mbrëmshme kanë qëndruar në oborrin e gjykatës.

Zëdhënësi i Shërbimit Policor të Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti, thotë se numri i protestuesve aktualisht është 20-30 persona.

“Situata, që nga dita e djeshme, në orët e pasdites, nuk ka ndryshuar fare në atë aspektin e lirimit të objektit, përkatësisht të oborrit të gjykatave. Kemi përafërsisht një numër të njëjtë, diku rreth 30-40, të personave që vazhdojnë të qëndrojnë në oborrin e kësaj gjykate”, tha Hoti.

Ai shtoi se pas takimit të djeshëm në mes të përfaqësuesve rajonalë të Policisë së UNMIK-ut dhe përfaqësuesve serbë të protestuesve, i cili nuk ka rezultuar me ndonjë marrëveshje, mundësisë e intervenimit janë pjesë e planit, por nuk ka saktësuar se kur mund të ndodhë një gjë e tillë.

“Nuk mund të flas për çështje të intervenimit, mbase një intervenim i tillë është pritur që nga dita e djeshme, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Për intervenim gjatë ditës së sotme, nuk kam informacion nëse do të ndodhë apo jo, por të shohim”, u shpreh Hoti.

Mënyrën e komunikimit në mes të protestuesve dhe autoriteteve të policisë, kryetari i Kuvendit Komunal të Mitrovicës, Bajram Rexhepi, e ka kritikuar, duke thënë se me njerëzit që kryejnë akte të dhunshme, nuk duhet të bisedohet.

“Kjo nuk është forma e duhur, sepse po bisedojnë pikërisht me ata që i kanë organizuar këto akte të dhunshme. Prandaj, mendoj se nuk është mënyra e duhur. Duhet të ndërhyhet, duhet t’i qesin jashtë dhe organizatorët eventualisht të arrestohen. Duhet të vendoset rendi dhe ligji dhe nuk mund të ketë anarki”, tha Rexhepi.

Mosintervenimin e Policisë se UNMIK-ut për largimin e protestuesve serbë nga gjykata, zoti Rexhepi e konsideron si kundër-produktive, duke shtuar se institucionet e Kosovës janë duke bërë presion te autoritetet e rendit që sa më parë të intervenojnë për largimin e protestuesve nga gjykata.

“Jemi duke bërë presione. Mirëpo, ky është obligim i tyre; ata e kanë gjetur një vijë, ku nuk duan të shkaktojnë tensionime, kinse iritime, por kjo është kundër-produktive, sepse sa më shumë i tolerojnë, ata më shumë veprojnë në mënyrë të njëjtë. Duhet t’u tregohet që funksionon rendi dhe ligji”, tha Bajram Rexhepi.

Ne ketë çështje përveç policisë rajonale të UNMIK_ut në Mitovicë janë inkuadruar edhe policia e UNMIK-ut nga komanda kryesore e Prishtinës, bëjnë të ditur zyrtarët e SHPK-së.
  • 16x9 Image

    Arton Konushevci

    Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

XS
SM
MD
LG