Ndërlidhjet

logo-print

Palestinezët në OKB për pavarësinë



Zyrtarët palestinezë planifikojnë të kërkojnë nga Kombet e Bashkuara njohjen e shtetit të pavarur palestinez. Kryenegociatori Saeb Erakat tha se do t’i kërkohet Këshillit të Sigurimit “ta njohë shtetin e pavarur të Palestinës që shtrihet në Bregun Perëndimor dhe Gaza me kryeqytet Jerusalemin Lindor”.

Vendimi vjen si pasojë e frustrimit të autoriteteve palestineze nga mungesa e përparimit në bisedimet paqësore të ndërmjetësuar nga SHBA-të.

Izraeli ka kundërshtuar marrjen e një mase të tillë nga palestinezët.
XS
SM
MD
LG