Ndërlidhjet

WP: Mesazhi i Vitit të Ri për autokratët


Vladimir Putin dhe Hugo Çavez (Foto arkivi)

Vladimir Putin dhe Hugo Çavez (Foto arkivi)

"Washington Post"


Uashingtoni dhe kryeqendrat tjera perëndimore hyjnë në një gjumë gjysmë-dimëror gjatë sezonit festiv, duke qenë se shumë zyrtarë nisin pushimet pak më herët. Një gjë e këtillë e bën më të përshtatshëm ambientin për regjimet autokrate që të ndërmarrin veprime në këtë periudhë të vitit, me përshtypjen se pak njerëz do t’i vërejnë të bëmat e këtyre regjimeve.

Bashkimi Sovjetik kishte pushtuar Afganistanin gjatë periudhës së festave më 1979. Edhe Kina, pikërisht në ditën e Krishtlindjeve të vitit të kaluar, kishte dënuar Liu Xhiabon, fituesin e Çmimit Nobel për Paqe 2010, me 11 vjet heqje lirie.

Edhe periudha e këtij viti ka qenë e mbushur me veprime provokative, për të cilat autokratët shpresojnë se do të kalojnë pa u vërejtur. Dënimi i orkestruar i manjatit rus dhe disidentit Mikhail Khodorkovskit ka qenë i paraparë të shqiptohet më 15 dhjetor, por është shtyrë deri më datën 27, në përpjekje, siç kanë thënë disa, për t’i shmangur ndërlikimet në ratifikimin e marrëveshjes START nga ana e Senatit të Shteteve të Bashkuara.

Por, kjo është vetëm një nga arsyet. Të afërm të të dënuarit kanë thënë se shtyrjet e gjykimit janë bërë në përpjekje për të shmangur vëmendjen e opinionit, marrë parasysh interesimin e madh për këtë rast.

Në Bjellorusinë fqinje, regjimi i Aleksandër Lukashenkos ka zbatuar fushatën më të dhunshme kundër opozitarëve demokratikë në Evropë, që prej trazirave në Poloni më 1981. Duke e cilësuar këtë banditëri si “një ditë të jashtëzakonshme për demokracinë”, Hugo Çavez nga Venezuela shfrytëzoi periudhën e festave për të shtrirë kontrollin e tij të rreptë mbi Internetin, telekomunikacionin dhe organizatat joqeveritare.

Autokratët e shohin të nevojshme t’i mbulojnë masat e tyre represive me petkun e festave dhe kjo nënkupton se atyre u intereson reagimi ndërkombëtar, pikërisht nga frika se nga këto reagime mund të trimërohen oponentët vendorë për të sfiduar autoritetin e tyre.

Rasti i Khodorkovskit padyshim i ka mundësuar Vladimir Putinit të dëshmojë se është ai që mban pushtetin e vërtetë në Rusi, e jo presidenti Dmitri Medvedev, i cili ka tërhequr vërejtjen se është kundër nihilizmit.

Paralajmërimi i Lukashenkos në Bjellorusi se nuk do të lejojë më “lojëra demokratike”, ka qenë në fakt pranim se ka frikë nga ekspozimi poshtërues, të cilin mund ta përjetonte në raundin e dytë zgjedhor.

Mbështetja në rënie për Çavezin e Venezuelës është demonstruar në shtatorin e kaluar, kur ai humbi votat në zgjedhjet parlamentare. Ai tani i ka dhënë vetes pushtet të ri, me të cilin i lejohet të anashkalojë Parlamentin.

Autokratët që shfrytëzojnë sezonin e festave për të forcuar edhe më shumë pushtetin që kanë, duhet të marrin një mesazh të qartë për Vitin e Ri, se janë vërtet në vëzhgim dhe abuzimet që ndërmarrin do të përballen me përgjigje vendimtare. (a.v.)

XS
SM
MD
LG