Ndërlidhjet

Inzko: Bosnja ka nevojë urgjente për qeveriI dërguari ndërkombëtar për Bosnjën, Valentin Inzko, tha se Bosnja "dëshpërimisht ka nevojë për një qeveri parimore dhe efektive, dhe atë tani".

Diplomati austriak tha se qeveria e re "duhet të vendosë Bashkimin Evropian në qendër të programit të saj".

Pas zgjedhjeve të 3 tetorit janë krijuar dy blloqe politike në Bosnje, një rreth Unionit të Pavarur Socialdemokrat të drejtuar nga Millorad Dodiku dhe tjetri drejtohet nga Partia Socialdemokrate, parti shumëetnike e kryesuar nga Zllatko Llagumxhija.
XS
SM
MD
LG