Ndërlidhjet

Rusi: Nga rrëzimi i ndërtesës – 6 vetë humbën jetën


Pamje nga qyteti Astrakhan në Rusi

Pamje nga qyteti Astrakhan në Rusi

Zyrtarët thonë se së paku gjashtë vetë janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur, pasi një pjesë e ndërtesës nëntë-katëshe në qytetin rus, Astrakhan, është rrëzuar.

Katër njerëz konsiderohen të zhdukur.

Zyrtarët e situatave emergjente po zhvillojnë hetime për dyshime se shkatërrimin e ndërtesës e ka shkaktuar rrjedhja e gazit.

Qindra pjesëtarë të ekipeve të shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuar eventualë nën gërmadhat e ndërtesës.

Kryeministri Vlladimir Putin ka urdhëruar që zyrtarët e kompanisë lokale të gazit të suspendohen, në pritje të konkluzave të hetimeve zyrtare.
XS
SM
MD
LG