Ndërlidhjet

Kina mirëpret marrëveshjen bërthamore të Koresë së Veriut


Fotografi ilustruese

Fotografi ilustruese

Kina ka mirëpritur lajmin për marrëveshjen bërthamore të Koresë së Veriut. Phenjani ka thënë se do të pezullojë pasurimin e uraniumit, ashtu si dhe testimin e raketave me rreze të gjatë veprimi. Në shkëmbim, Koreja e Veriut do të marrë ndihma ushqimore nga Shtetet e Bashkuara.

Në deklaratën e bërë publike, Ministria e Jashtme kineze ka thënë se i mirëpret hapat drejt paqes në Gadishullin Korean.

Marrëveshja SHBA-Kore e Veriut pason bisedimet e emisarëve të të dyja vendeve, që zunë vend javë e kaluar në Pekin.

Marrëveshja është po ashtu pjesë e përpjekjeve të mëdha për rinisjen e negociatave që kanë për qëllim të bëjnë Korenë e Veriut të heqë dorë plotësisht nga programi i saj bërthamor.
XS
SM
MD
LG