Ndërlidhjet

Spanja mbyll ambasadën në Siri


Protesta kundër regjimit të Asadit në Idlib të Sirisë.

Protesta kundër regjimit të Asadit në Idlib të Sirisë.

Spanja ka bërë të ditur se ka mbyllur ambasadën e saj në Siri, në shenjë proteste ndaj brutalitetit të qeverisë.

Vendimi i Madridit ka pasuar veprimet e ngjashme të Britanisë, Kanadasë, Francës dhe të Shteteve të Bashkuara.

Protestat kundër regjimit të presidentit Bashar al-Asad kanë vazhduar edhe sot.

Shefja për ndihma humanitare e Kombeve të Bashkuara ka arritur në Siri, në përpjekje për të bindur qeverinë e atjeshme të lejojë ndihmat për civilët.

Valeri Amos ka takuar ministrin e Jashtëm sirian në Damask, para se të udhëtonte drejt Homsit – epiqendrës së protestave antiqeveritare.

Në Uashington, presidenti Barak Obama e ka quajtur dhunën në Siri “të dhimbshme”.

Por, ai ka thënë se nuk ka zgjidhje të thjeshtë të krizës dhe ka paralajmëruar se veprimi i njëanshëm ushtarak i SHBA-së do të ishte “gabim”.

Kombet e Bashkuara thonë se mbi 7,500 persona, shumica nga ta civilë, kanë humbur jetën në Siri, që nga shpërthimi i protestave në mars të vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG