Ndërlidhjet

Nisin protestat në Moskë


Moskë, 10 mars 2012.

Moskë, 10 mars 2012.

Disa mijëra njerëz janë tubuar në qendër të Moskës, për të protestuar kundër zgjedhjes së Vladimir Putinit në postin e presidentit.

Protestuesit mbajnë balona dhe shirita të bardhë, për të nxjerrë në pah, siç thuhet, mashtrimet e zgjedhjeve presidenciale të 4 marsit dhe të atyre parlamentare, që u mbajtën në dhjetor të vitit të kaluar.

Autoritetet kanë lejuar tubimin e 50,000 protestuesve, ndërkohë që forcat e sigurisë kanë shtuar dukshëm praninë.

Putin ka fituar zgjedhjet presidenciale me 63 për qind të votave. Ai pritet të marrë udhëheqjen e presidencës në muajin maj, ndërsa në këtë post ka shërbyer edhe dy mandate të tjera, në periudhën 2000-2008.
XS
SM
MD
LG