Ndërlidhjet

logo-print

Aktivizohet Etna

  • RFE /RL

Mali Etna, foto nga arkivi

Mali Etna, foto nga arkivi

Mali vullkanik Etna në Itali është aktivizuar për herë të katërt këtë vit.

Tymi i dendur që doli nga gryka e malit arriti gjatësinë shtatë kilometra në ajër.

Mediat italiane thanë se një lum i llavës që doli nga vullkani, rrodhi në luginën e pabanuar Valle del Bove.

Mali Etna qëndron sipër qytetit Katania të Sicilisë. Shpërthimi nuk ka shkaktuar dëme, dhe aeroportet vendase nuk janë mbyllur. (g.k.)XS
SM
MD
LG