Ndërlidhjet

Terrorizmi "nuk do ta ndajë" Francën


Presidenti francez, Nikolas Sarkozi

Presidenti francez, Nikolas Sarkozi

Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, ka thënë se terrorizmi nuk do të ketë sukses të ndajë Francën, e cila është shtëpi e komuniteteve më të mëdha myslimane dhe hebraike në Evropë.

“Po e them për të gjithë kombin: Ne duhet të jemi të bashkuar. Franca mund të jetë e fortë vetëm nëse ka unitet kombëtar. Ne ua kemi borxh këtë viktimave të vrasjeve gjakftohte. Ne ia kemi borxh këtë vendit tonë”, ka thënë Sakrkozi para gazetarëve në Paris.

Ai i ka bërë këto komente dy ditë pas vrasjes së tre fëmijëve dhe një të rrituri në shkollën hebraike në Tuluz të Francës.

Sarkozi ka lëvduar edhe policinë, e cila ka zbuluar autorin dhe aktualisht po bën negociata për dorëzimin e tij.

I dyshuari për tragjedinë në Tuluz ka thënë se do të dorëzohet gjatë ditës.
XS
SM
MD
LG