Ndërlidhjet

Dhunë në Kakukazin Verior


Ilustrim me pamje arkivore nga Dagestani

Ilustrim me pamje arkivore nga Dagestani

Dy policë janë sulmuar në qytetin Khasaviurt të Dagestanit nga persona të panjohur. Njëri ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, ndërsa tjetri pak më vonë në spitalin lokal.

Sulmuesit kanë hapur zjarr në drejtim të makinës së tyre, të cilën më pas e kanë vjedhur dhe janë larguar.

Në Ingushetinë fqinje, një polic ka qëlluar për vdekje dy militantë në qytetin Nazran.

Dagestani dhe Ingushetia janë zona të Kaukazit Verior. Ky i fundit, pjesë e Federatës Ruse, është skenë e përleshjeve të armatosura ndërmjet forcave qeveritare dhe kryengritësve islamikë.

Sulmi i fundit i madh, që është kryer nga rebelët e Kaukazit Verior, ka pasur në shënjestër Aeroportin Domodedovo të Moskës në janar të 2011-ës, ku 37 njerëz kanë humbur jetën.
XS
SM
MD
LG