Ndërlidhjet

SHBA: “Shitësi i vdekjes” u dënua me 25 vjet burg


Viktor Bout (majtas)

Viktor Bout (majtas)

Tregtari rus me armatim, Viktor Bout, është dënuar me 25 vjet burg.

Ai është dënuar për akuza për konspiracion për shitjen e raketave te terroristët, për konspiracion për të vrarë personelin dhe shtetasit e Shteteve të Bashkuara dhe për konsipracion për ta ndihmuar organizatën terroriste.

Dënimi u bë i ditur mbëmë pas ai në muajin nëntor ishte shallur fajtor për të katër pikat e aktakuzës në një gjykatë federale në Menhetën të Nju Jorkut.
XS
SM
MD
LG