Ndërlidhjet

Thaçi: Serbët në veri gënjehen nga Serbia


Hashim Thaçi në takimin me zëvendës presidentin amerikan, Xhoe Bajden në Uashington

Hashim Thaçi në takimin me zëvendës presidentin amerikan, Xhoe Bajden në Uashington

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se Serbia vazhdon t’i gënjejë serbët në pjesën veriore të Kosovës, lidhuir me mundësinë e ndarjes.

“Tash e 13 vite, serbët në veri janë të gënjyer nga Serbia, se mund të ndodhte ndarja e Kosovës. Por, më 15 korrik të vitit të kaluar, kjo ëndërr e Serbisë është shuar njëherë e përgjithmonë. Kosova do të jetë një, unike dhe me integritet territorial të paprekshëm, të garantuar dhe të njohur ndërkombëtarisht”, tha Hashim Thaçi, në fjalimin e tij, mbrënë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington.

Mëtutje ai theksoi se serbëve u duhen investime dhe programe sociale e jo “mesazhe të vjetra, që ata i mbajnë pengje”.

Ai kërkoi që Serbia të veproj në mënyrë të civilizuar ndaj Kosovës.

Duke u shprehur për njohjet e mëtejshme të Kosovës, Hashim Thaçi theksoi se Brukseli duhe të bëjë më tepër për të ndikuar në pesë vendet e BE-së, që nuk e kanë njohur Kosovën, ta bëjnë këtë.

Megjithatë ai theksoi se kjo nuk është pengesë për perspektivën evropiane të Kosovës.

“Ajo që është jashtëzakonisht me rëndësi është se vendet e BE-së, edhe këto 5 vende që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, në mënyrë unike dhe të bashkuar e mbështesin perspektivën evropiane të Republikës së Kosovës”, tha Hashim Thaçi mbrëmë në Uashington.
XS
SM
MD
LG