Ndërlidhjet

Izrael: Të burgosurit palestinezë bëjnë grevë urie


Të burgosur palestinezë të liruar nga burgjet izraelite në tetor të vitit 2011

Të burgosur palestinezë të liruar nga burgjet izraelite në tetor të vitit 2011

Shërbimi i burgjeve në Izrael ka njoftuar se qindra palestinezë sot e kanë filluar një grevë urie, për ta shënuar Ditën e të Burgosurve, në shenjë të solidaritetit me të burgosurit palestinezë.

Palestinezët në Bregun Perëndimor dhe në Rripin e Gazës e shënojnë këtë ditë duke u solidarizuar me afro 4700 palestinezët, që mbahen në burgjet e Izraelit.

Zëdhënësja e Shërëbimit izraelit të burgjeve, Sivan Veizman, tha se afro 2300 të burgosur po refuzojnë të marrin ushqim, ndërsa afro 1200 kanë thënë se e kanë filluar grevën e urisë pa kufizim.

Palestinezët shpeshherë bëjnë grevë urie për të protestuar kundër asaj që ata vlerësojnë se janë kushte jokorrekte në burgosjes.
XS
SM
MD
LG