Ndërlidhjet

Nëntë të vrarë në Pakistan


Ilustrim me pamje arkivi nga Pakistani

Ilustrim me pamje arkivi nga Pakistani

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën në luftimet që kanë pasuar sulmin e talibanëve në shtëpinë e një udhëheqësi fisnor anti-taliban, në veriperëndim të Pakistanit.

Fshatarët që kanë qenë dëshmitarë të ngjarjes, kanë thënë se një grup i madh i talibanëve ka sulmuar shtëpinë e Malik Karim Khanit në rajonin Shava të Vaziristanit Verior.

Sipas tyre, luftimet ndërmjet talibanëve dhe anëtarëve të fisit të Khanit kanë nisur nga e mërkura vonë, për të vazhduar edhe sot.

Opozita dyvjeçare e Khanit ndaj talibanëve është kthyer në dhunë, pasi fisi i tij detyroi militantët të lirojnë djalin e tij të kidnapuar më herët në këtë vit.

Kryengritësit fajësojnë Khanin për vrasjen anëtarit të talibanëve, Kadir Hakani, javën e kaluar.
XS
SM
MD
LG