Ndërlidhjet

Sulme ajrore kundër piratëve somalezë


Piratët somalezë

Piratët somalezë

Forcat detare të Bashkimit Evropian kanë kryer një sulm ajror kundër një baze piratësh në Somali.

Një zëdhënës tha se aeroplanët e marinës së BE-së dhe helikopterë sulmues kanë marrë pjesë në aksion.

Nuk është raportuar për viktima në sulmin që ndodhi në bregdetin qendror të Somalisë, në rajonin Galmudug.

Majkëll Man, zëdhënës i kryediplomates së BE-së, Ketrin Eshton, tha se aksioni ishte pjesë, e asaj që ai e përshkruajti qasje gjithëpërfshirëse në luftën kundër piratëve.

Muajin e kaluar, BE hapi rrugën që forcat e saj të sulmojnë piratët në bregdetin somalez.

Në vitet e fundit piratët somalezë kanë kapur disa anije përgjatë Oqeanit Indian duke kërkuar haraç për lirimin e tyre.

Aktualisht besohet se ata janë duke i mabjtur 17 anije me 300 anëtarë të ekuipazhit.
XS
SM
MD
LG