Ndërlidhjet

Tërmet në Bullgari, ndihet edhe në Kosovë


Flamuri Bullgar

Flamuri Bullgar

Një tërmet me magnitudë prej 5.6 shkallësh, është raportuar se ka ndodhur në Bullgarinë Perëndimore.

Mediat bullgare thanë se epiqendra e tërmetit ishte në Sofje dhe në qytetin Pernik, 30 kilometra në jug të kryeqytetit.

Tërmeti u ndje edhe në perëndim dhe jugperëndim të vendit.

Kryetari i qytetit të Pernikut, Rositsa Janakiev, i tha radios kombëtare se “tërmeti shkaktoi rrëzimin e oxhaqeve dhe shkatërroi një shtëpi të vjetër, por nuk ka pasur të lënduar”.

Shumë nga banorët, nga frika janë larguar nga kryeqytetit. Dridhjet kanë shkaktuar ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona.

Tërmeti i tillë për shkak të distancës së epiqendrës, është ndier edhe në pjesën më të madhe të territorit të Kosovës, sidomos në pjesën lindore.
XS
SM
MD
LG