Ndërlidhjet

Thaçi: Veriu i Kosovës nuk do të ketë status special


Pamje nga takimi ndërmjet kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov dhe kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi

Pamje nga takimi ndërmjet kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov dhe kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar mbrëmë në Sofje të Bullgarisë se veriu i Kosovës nuk do të fitoj status special dhe se nuk do të ketë kurrfarë ndarjeje territoresh, por ka theksuar se do ta paraqes planin për integrimin e serbëve në pjesën veriore të Kosovës.

Këto komnete zoti Thaçi i bëri në intervistën për Radion Kombëtare të Bullgarisë.

“Nuk do të ketë status special për veriun e Kosovës, e as ndarje të territoreve”, tha Thaçi dhe shtoi se “do të propozoj një plan për integrimin e serbëve, që jetojnë në këtë pjesë të Kosovës dhe kjo do të bëhet në mënyrë të njejtë siç janë integruar serbët në pjesën qendrore dhe jugore të Kosovës”, tha kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili në Bullgari qëndroi në vizitë zyrtare dyditëshe.
XS
SM
MD
LG