Ndërlidhjet

Egjipti nën ethe të shpalljes së fituesit


Protestues në sheshin Tahrir, Kajro

Protestues në sheshin Tahrir, Kajro

Dhjetëra mijëra egjiptianë janë mbledhur në sheshin Tahrir të Kajros, derisa vendi po e pret shpalljen e fituesit të zgjedhjeve presidenciale.

Fitorja është pretenduar si nga kandidati i Vëllazërisë Myslimane Muhamed Morsi, ashtu edhe nga ish kryeministri në kohën e Mubarakut, Ahmed Shafik.

Komisioni zgjedhor ka thënë se do të shpallë rezultatin e balotazhit presidencial të fundjavës së kaluar para të dielës.

Ndërkohë, demonstruesit në Tahrir po protestojnë kundër këshillit ushtarak në pushtet, i cili javën e kaluar i dha vetes pushtet gjithëpërfshirës legjislativ dhe ekzekutiv pas shpërndarjes së parlamentit të dominuar nga islamistët.
XS
SM
MD
LG