Ndërlidhjet

Abas premton kthimin e çështjes palestineze në OKB


Lideri palestinez, Mahmud Abas

Lideri palestinez, Mahmud Abas

Presidenti palestinez Mahmud Abas tha se palestinezët do të rifillojnë përpjekjet për të fituar njohjen si shtet nga Kombet e Bashkuara, në qoftë se nuk ka bisedime për paqe me Izraelin.

Përpjekjet e ngjashme u lanë anash në vitin e kaluar, pasi palestinezët e kuptuan se nuk i kanë votat në Këshillin e Sigurimit.

Abas i tha një televizioni izraelit se ai nuk po jep ndonjë ultimatum, dhe shtoi se bisedimet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu varen nga lirimi i 123 palestinezëve, të cilët janë burgosur nga Izraeli para nënshkrimit të marrëveshjeve të paqes së vitit 1993 në Osllo.

Abas tha se refuzimi i Izraelit për të ndaluar ndërtimin e vendbanimeve hebreje ka bërë që shumë palestinezë të dyshojnë për qëndrueshmërinë e shtetit palestinez.
XS
SM
MD
LG