Ndërlidhjet

Gordon sot viziton në Kosovën


Ndihmëssekretari amerikan për çështjet Evropiane, Filip Gordon

Ndihmëssekretari amerikan për çështjet Evropiane, Filip Gordon

Ndihmëssekretari amerikan për çështjet Evropiane, Filip Gordon pritet të vizitoj sot Kosovën.

Kabineti i presidentes, Atifete Jahjaga, njoftoi se Gordon dhe Jahjaga do të kenë një adresim të përbashkët për media diku pas orës 16:00.

Në agjendën e prezantuar javën e kaluar nga ambasada amerikane ishte paralajmëruar edhe një vizitë në veri të Mitrovicës, ku Gordon planifikon t’i vizitoj forcat paqeruajtëse të KFOR-it dhe misionin e EULEX-it.

Paraprakisht, Gordon ka qëndruar edhe në Beograd në kuadër të një turneu diplomatik nga 6 deri më 12 korrik, gjatë të cilit ka vizituar Francën, Kroacinë, ndërsa ka vazhduar me Serbinë, Kosovën dhe Qipron.

Një ditë më parë, në samitin në Dubrovnik të Kroacisë, Gordon i bëri thirrje Serbisë që të pranojë "realitetin" e pavarësisë së Kosovës, edhe në qoftë se Beogradi nuk e njeh formalisht pavarësinë.

"As ne, as Bashkimi Evropian nuk pret që Serbia ta njohë Kosovën në këtë pikë. Nuk do ta bëjë këtë", ka thënë Gordon.
XS
SM
MD
LG