Ndërlidhjet

Rebelët islamikë në veri të Malit liruan pengjet evropiane, një italian dhe dy spanjollë të cilët po mbaheshin që nga tetori.

Sipas Sanda Abou Mohamed, një zëdhënës i një grupi kryengritës me Al Kaidën, pengjet u liruan pranë qytetit të Gaos.

Dy spanjollët Enrik Gonialons dhe Ainhoa Fernandez de Rinkon, dhe italiani Uru Skarlet janë punëtorë humanitarë që u rrëmbyen nga një kamp refugjatësh në jug të Algjerisë në muajin tetor.

Mohamed tha se MUJAO ishte përgjegjëse për rrëmbimin e tyre, dhe në muajin maj ka kërkuar para për lirimin e tyre.

Është e paqartë nëse janë dhënë të holla ndonjëherë për lirimin e tyre. Ministria e Jashtme spanjolle ka konfirmuar lirimin e dy spanjollëve.
XS
SM
MD
LG