Ndërlidhjet

Ushtria siriane nis ofensivë në Alepo


Helikopter ushtarak sirian

Helikopter ushtarak sirian

Ushtria siriane raportohet se ka nisur të shtunën një ofensivë kundër kryengritësve në Alepo.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, trup ky opozitar, citoi aktivistët e opozitës të kenë thënë se trupat e mbështetura nga aeroplanët luftarakë dhe helikopterë u përleshën me kryengritësit në rrethet jugore dhe lindore të qytetit.

Thuhet se përleshjet e ashpra po zhvillohen në Salahedine dhe se tre luftëtarë të opozitës janë vrarë.

Aktivistët e opozitës thonë se rreth 160 njerëz u vranë të premten nëpër Siri, përfshirë 17 në Alepo.

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se është e pamundur “të mbetesh një spektator” i ngjarjeve në Alepo.

Vendet perëndimore kanë shprehur shqetësimin për masakër në Alepo, një qytet prej më shumë se 2 milionë njerëz në afërsi të kufirit me Turqinë.
XS
SM
MD
LG