Ndërlidhjet

Persona të armatosur kanë kidnapuar një diplomat italian në Jemen, ndërsa rreth 100 të armatosur të tjerë, që raportohet të jenë besnikë të ish-presidentit Ali Abduallah Saleh, kanë sulmuar dhe okupuar për kohë të shkurtër Ministrinë e Brendshme, duke kërkuar rekrutimin në forcën policore.

Ministria e Jashtme e Italisë ka thënë se diplomati është përgjegjës për çështjet e sigurisë në ambasadë dhe nuk ka dhënë detaje të tjera.

Incidentet vënë në pah trazirat e vazhdueshme në Jemen, pavarësisht marrëveshjes për paqe, në bazë të së cilës Salehu ka dhënë dorëheqje, pas disa muajsh protesta kundër regjimit të tij 33-vjeçar.
XS
SM
MD
LG