Ndërlidhjet

Negociatorët nga Kongresi dhe Senati Amerikan kanë arritur një marrëveshje mbi një raund të ri sanksionesh kundër Iranit.

Sanksionet do ta vënë në shënjestër sektorin e energjisë, transportit dhe sigurisë duke imponuar masa ndëshkuese, të cilat kanë për qëllim detyrimin e Teheranit të heqë dorë nga armët bërthamore.

Projekt-ligji final i paraqitur të hënën zgjeron ndëshkimet ekzistuese.

Dhoma e Përfaqësuesve pritet të votojë për të që të mërkurën.

Kongresit i mbetet edhe një javë para pushimit në muajin gusht. Senatori demokrat Tim Xhonson tha se projektligji i bën së bashku propozimet e Kongresit dhe Senatit.
XS
SM
MD
LG