Ndërlidhjet

Ahmedinexhad fton Morsin në samit


Presidenti iranian, Mahmud Ahmedinexhad

Presidenti iranian, Mahmud Ahmedinexhad

Presidenti egjiptian, Mohamad Morsi, është ftuar për të marrë pjesë në një samit në Teheran nga homologu i tij iranian, Mahmud Ahmedinexhad.

Ftesa iu dorëzua Morsit nga zëvendëspresidenti, Hamid Baghei, gjatë një takimi në Kajro.

Liderët e një varg shtetesh pritet të takohen në Teheran më 29 deri më 30 gusht.

Egjipti pritet t’ia dorëzojë Iranit rotacionin e udhëheqjes së samitit, ndërsa nuk dihet se a do të marrë Morsi personalisht pjesë në takim apo do të dërgojë një delegacion.

Në muajin qershor, Ahmedinexhad uroi Morin për zgjedhjen e tij president duke e quajtuar fitoren e tij “një ringjallje islamike në rajon”.

Irani dhe Egjipti nuk kanë pasur marrëdhënie diplomatike që nga viti 1979 pas një marrëveshjeje për paqe, të cilën Egjipti e nënshkroi atëkohë me Izraelin.
XS
SM
MD
LG