Ndërlidhjet

Sulm vdekjeprurës në Pakistan


Fotografi ilustruese

Fotografi ilustruese

Autoritetet në Pakistan thanë se kanë vdekur të tre ushtarë, ndërsa janë plagosur të paktën 23 militantë gjatë përleshjeve në zonat veri-perëndimore të vendit.

Përleshjet ndodhën në zonën e Dalajnej në qarkun Orakzaj, përgjatë kufirit me Afganistanin, pasi trupat pakistaneze zbatuan një sulm ndaj militantëve të kësaj zone.

Zyrtarët thanë se dhjetëra trupa janë vrarë gjithashtu.

Megjithëatë, nuk ishte e mundur që raportet të konfirmohen në mënyrë të pavarur.

Orakzai është një nga shtatë qarqet në Pakistan, ku militantët e talebanëve dhe ata të Al Kaidas mbajnë një varg bastionesh për të zbatuar sulme brenda Pakistanit dhe në territorin e Afganistanit.
XS
SM
MD
LG