Ndërlidhjet

Rusi: Kisha kërkon mëshirë për grupin Pussy Riot


Pamje nga aksioni në mbështetje të grupit Pussy Riot në Nju Jork

Pamje nga aksioni në mbështetje të grupit Pussy Riot në Nju Jork

Kisha Ortodokse e Rusisë ka kërkuar mëshirë për tri femrat e grupit Pussy Riot, që janë dënuar dje nga një gjykatë në Moskë me dy vjet burgim.

Ato ishin të akuzuara për interpretimin e një kënge ku kritikohej Vlladimir Putini në një katedralë të Moskës, në muajin shkurt.

Ky vendim i gjykatës ka shkaktuar protesta të vogla nga Moska e deri në Nju Jork.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë në mesin e atyre që e kanë kritikuar dënimin.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Putini nuk ka mundur të intervenoj në procesin gjyqësor. Zoti Peskov ka refuzuar ta komentoj dënimin.

Organizata Amnesty International tha se procesi gjyqësor ishte i motivuar politikisht dhe se pjesëtaret e grupit Pussy Riot ishin dënuar pa të drejtë për një aksion legjitim të protestës, ndoshta potencialisht ofensiv, dhe se vendimi i gjykatës ishte “goditje e ashpër ndaj lirisë së shprehjes” në Rusi.
XS
SM
MD
LG