Ndërlidhjet

Një sulm me raketë në një bazë ajrore amerikane në Afganistan ka dëmtuar aeroplanin që përdorej nga gjenerali Martin Dempsej, komandanti kryesor ushtarak amerikan, i cili po vizitonte Kabulin.

Zëdhënësi i talibanëve Zabiullah Muxhahid ka deklaruar se luftëtarët talebanë e kanë kryer sulmin.

Zyrtarët thanë se Dempsej, kreu i Shtabit të Përgjitshëm të ushtrisë amerikane nuk ishte në bordin e avionit C-17 dhe nuk është lënduar.

Dempsej fluturoi nga baza ajrore e Bagramit më vonë, po të martën, duke përdorur një tjetër avion.

Dempsej dhe stafi i tij, sipas zyrtarëve nuk janë rrezikuar, derisa në kohën e sulmit ata po flinin në bazë.

Dempsej mbërriti në Afganistan të hënën për të biseduar në lidhje me rritjen e sulmeve kundër ushtarëve të NATO-s nga personeli i sigurisë afgane.
XS
SM
MD
LG