Ndërlidhjet

Merkel, Monti të shqetësuar për Lindjen e Mesme


Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri italian, Mario Monti

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri italian, Mario Monti

Kryeministri italian Mario Monti dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë përshëndetur të premten zhvillimet e fundit në eurozonë, por kanë shprehur shqetësimin e përbashkët për dhunën e vazhdueshme në Lindjen e Mesme, njofton DPA.

“Vlerësimi i përbashkët është se java e kaluar ka qenë shumë pozitive për Evropën ", thanë në një deklaratë të përbashkët të dy ldierët, pasi që kishin zhvilluar një bisedë telefonike.

Kostot e huamarrjes për Italinë ranë në nivelin më të ulët në gjashtë muajt e fundit, pas njoftimit të Bankës Qendrore Evropiane se ajo ishte e gatshme që të blejë bonot e qeverive në gjendje të vështirë, dhe zotimit të Rezervave Federale të SHBA-së për një pako të re stimuluese.

Të dy udhëheqësit ndanë “shqetësimin e përbashkët për situatën në Lindjen e Mesme” dhe Monti i përcolli Merkelit “solidaritetin” e tij për sulmin kundër ambasadës gjermane në Sudan.
XS
SM
MD
LG