Ndërlidhjet

Gjykohen dy marinsat që “urinuan” mbi talibanët


Insert nga videoja...

Insert nga videoja...

Dy marinsa amerikanë do të përballen me gjyqin ushtarak, për shkak të dyshimeve se kanë urinuar mbi trupat e pajetë të talibanëve në Afganistan.

Videoja e 39-sekondëshe e incidentit të vitit të kaluar, është shfaqur në fillim të këtij viti në internet, duke shkaktuar zemërime të mëdha në Afganistan.

Presidenti afgan, Hamid Karzai, e ka cilësuar veprimin e marinsave si “jonjerëzor”.

Tre marinsa të tjera janë shpallur fajtorë për vidon muajin e kaluar, por, megjithatë, ata nuk do të ndiqen penalisht.

Rreshterët Joseph Chamblin dhe Edwar Deptola ballafaqohen edhe me një seri akuzash për dështimin për të mbikëqyrur marinsat e rinj.
XS
SM
MD
LG