Ndërlidhjet

Gjatë përleshjeve, vriten tre ushtarë turq dhe tre kurdë


Ilustrim

Ilustrim

Militantët kurdë kanë sulmuar gjatë natës postet ushtarake në juglindje të Turqisë, duke vrarë tre ushtarë turq.

Agjencia turke e lajmeve Anatolia njofton se gjatë përleshjeve kanë mbetur të vrarë edhe tre rebelë kurdë.

Të armatosur me mortaja dhe pushkë, pjesëtarët e Partisë së Punës së Kurdistanit filluan bastisjet në Cukurca, në provincën Hakkari, një zonë malore në mes të kufirit iraniano-irakian, njoftojnë burimet e agjencisë së lajmeve, Reuters.

Ata thonë se ushtria turke ishte duke kërkuar për militantë në rajonin e kufirit turko-irakian.

Ky grupacion konsiderohet si grup terrorist nga Turqia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.
XS
SM
MD
LG