Ndërlidhjet

Moska teston raketë ndërkontinentale


Foto arkivi

Foto arkivi

Moska ka bërë të ditur se ka testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale.

Sipas Ministrisë së Brendshme, bëhet fjalë për raketën “RS-12MTopol”, së cilës periudha e vlefshmërisë i është zgjatur nga 10 vjet në 24.

Raketat Topol, të zhvilluara në Bashkimin Sovjetik në mesin e viteve 1970, mbeten raketat kryesore të Rusisë aktualisht.

Raketa sot është hedhur nga baza ushtarake në Plesetek dhe ka goditur objektivin në verilindje të gadishullit Kamçatka.
XS
SM
MD
LG