Ndërlidhjet

Katër pelegrinë shiitë të Pakistanit kanë humbur jetën nga sulmi në pjesën qendrore të Irakut.

Autoritetet irakiane kanë thënë se bëhet fjalë për një bombë në anë të rrugës, e cila ka goditur autobusin pranë qytetit Balad, rreth 60 kilometra në veri të Bagdadit.

Të paktën 11 persona që ndodheshin në autobus, janë plagosur nga sulmi.

Ambasada e Pakistanit në Bagdad nuk ka bërë ende komente zyrtare.

Dhuna në Irak ka rënë në krahasim me kulmin e saj në vitet 2006-2008, por sulmet kundër forcave të sigurisë dhe pelegrinëve shiitë vazhdojnë të ndodhin.
XS
SM
MD
LG