Ndërlidhjet

Protestuesit iranianë dogjën flamurin amerikan


Pamje gjatë djegies së flamurit amerikan në Afganistan (19 shtator 2012)

Pamje gjatë djegies së flamurit amerikan në Afganistan (19 shtator 2012)


Mijëra iranianë, të cilët bërtisnin “Vdekje Amerikës”, e kanë djegur sot flamurin amerikan, për të shënuar 33 vjetorin e pushtimit të ambasadës së SHBA-ve në Teheran.

Protestuesit bërtisnin parulla anti-britanike dhe anti-izraelite, duke e djegur edhe flamurin e Izraelit, derisa u mblodhën në lokacionin ku ndodhej atëherë ambasada.

Tubimi i këtij viti erdhi disa ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA, të cilat do të mbahen të martën, më 6 nëntor.

Përderisa fuqitë perëndimore kanë vënë sanksione ekonomike ndaj Iranit, për shkak të programit të tij bërthamor, Irani, nga ana tjetër, i mohon këto akuza, duke thënë se një gjë e tillë bëhet vetëm për gjenerim paqësor të energjisë dhe për qëllime mjekësore.
XS
SM
MD
LG