Ndërlidhjet

Një elefant në një kopsht zoologjik në Kore të Jugut ka mësuar se si t’i imitojë njerëzit.

Koshik, një elefant aziatik 22 vjeçar, i cili po qëndron në një kopsht zoologjik në Yongin, në jug të kryeqytetit Seul, mund t’i riprodhojë disa fjalë në gjuhën koreane.

Një ekip i hulumtuesve nga Koreja e Jugut dhe Evropa thonë se Koshik e përdorë hundën e tij për të folur të paktën pesë fjalë, përfshirë një fjalë koreane, që do të thotë “mirë”.

Hulumtuesit thanë se elefanti mund të ketë filluar imitimin e njerëzve sepse është ndier i vetmuar. Ai ndodhet në kopsht zoologjik që 19 vjet.
XS
SM
MD
LG