Ndërlidhjet

Shpërthim në Tel Aviv


Shpërthimi në autobus, Tel Aviv, 21 nëntor, 2012

Shpërthimi në autobus, Tel Aviv, 21 nëntor, 2012

Një bombë ka shpërthyer në qendër të Tel Avivit duke plagosur 10 persona në atë që zyrtarët e quajtnë akt terrorist, i cili mund të komplikojë përpjekjet e arritjes së armëpushimit në Rripin e Gazës.

Shpërthimi ka thyer dritaret e autobusit, i cili po udhëtonte në një rrugë me tri korsi në drejtim të kompleksit të Ministrisë së Mbrojtjes, njofton agjencia e lajmeve, Reuters.

Tre persona raportohet se janë në gjende të rëndë shëndetësore.

“Ky ishte një sulm terrorist”, ka thënë Ofir Gendelman, një zëdhënës i kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Duna ka kapluar prej më shumë se një javë Rripin e Gazës. Hamasi ka hedhur raketa në drejtim të Izraelit, derisa ky i fundit, është kundërpëgjigjur me sulme nga ajri, toka dhe uji.

Deri tash raportohet për mbi 130 viktima palestineze dhe 5 izraelite.

Diplomatët e lartë ndërkombëtarë po bëjnë thirrje për armëpushim.
XS
SM
MD
LG