Ndërlidhjet

Dalai Lama s'lejohet në Tajvan


Dalai Lama

Dalai Lama

Tajvani ka vendosur që ta pengojë Dalai Lamën nga hyrja në ishull, duke shkaktuar kështu zemërim të një organizate të grave, që e ka ftuar atë në një takim në muajin e ardhshëm, citon AFP zyrtarët në këtë shtet.

Dega e Tajvanit e Federatës së Grave Profesioniste dhe në Biznes, e udhëhequr nga ish zëvendëpresidentja, Annette Lu, tha se kjo lëvizje reflekton frikën që Kina ka ndaj liderit shpirtëror tibetian, të ciliin e sheh si separatist.

“Jemi të zemëruar, sepse qeveria duket qartë se është e brengosur ndaj reagimit të Kinës. Është qesharake që Tajvani ta dëgjojë Kinën dhe të kërkojë aprovimim e saj para se të bëjë diçka”, a thënë një zëdhënëse e Lusë.

Fedarata tha se e kanë kontaktuar direkt Dalai Lamën, i cili është pajtuar që të marrë pjesë në një konferencë rajonale të Azi-Paqësorit në muajin dhjetor në Taipei.

Ministria e Jashtme e Tajvanit ka konfirmuar se nuk do ta lejojë vizitën, por mohoi se kjo ka të bëjë diçka me Kinën.
XS
SM
MD
LG