Ndërlidhjet

Talibanët tentojnë atentat ndaj gazetarit kritik


Hamid Mir

Hamid Mir

Talibanët pakistanezë kanë marrë përgjegjësinë për një atentat të dështuar ndaj një gazetari të profilit të lartë.

Të hënën një bombë u gjet në makinën e Hamid Mirit në Islamabad, dhe u çaktivizua nga policia.

Një zëdhënës i talebanëve pakistanezë, Ehsanullah Ehsan, tha të martën se grupi do të synojë ta godasë përsëri Mirin dhe të tjerët që kundërshtojnë militantët.

Në një intervistë për Radion Mashal të RFE/RL-së, Mir u zotua se do të qëndrojë në Pakistan, duke thënë se ai nuk do të “dorëzohet” para talibanëve.

Gazetari dhe spikeri i televizionit Geo News është këtcënuar nga talibanët për mbulimin që i kishte bërë ngjarjes në lidhje me plagosjen e adoleshentes Malala Yousafzai, sulmin ndaj së cilës e morën përsipër talibanët.

Ajo në muajin tetor, u qëllua në kokë dhe në qafë dhe po trajtohet në një spital në Britani.
XS
SM
MD
LG