Ndërlidhjet

Në Egjipt priten protesta masive


Pamje nga protestat në Kajro, më 30 nëntor 2012.

Pamje nga protestat në Kajro, më 30 nëntor 2012.

Protesta masive pritet të mbahen sot në Kajro të Egjiptit, si pasojë e tensioneve që ka shkaktuar projekt-kushtetuta e re, e miratuar nga aleatët islamikë të presidentit Muhammad Morsi.

Mijëra mbështetës të opozitës kanë protestuar të premten në Sheshin Tahrir dhe në qytete të tjera.

Vëllazëria Myslimane, lëvizje nga e cila ka dalë edhe vetë Morsi, u ka bërë po ashtu thirrje mbështetësve të saj që të tubohen.

Asambleja e udhëhequr nga islamikët ka miratuar projekt-kushtetutën e re të premten, pavarësisht bojkotit të liberalëve dhe të krishterëve.

Kritikët thonë se ajo kërcënon të minojë disa të drejta themelore.

Morsi pritet të miratojë draftin këtë fundjavë. Ai thotë se miratimi i kushtetutës do të anulojë dekretin e tij të fundit, që i jep vetes kompetenca shtesë për të nxjerrë vendime pa mbikëqyrje gjyqësore.
XS
SM
MD
LG