Ndërlidhjet

Një klerik pakistanez dhe mijëra mbështetës të tij janë nisur nga qyteti lindor Lahore, në një protestë për të kërkuar reforma të thella zgjedhore.

Tahir ul-Qadri, një predikues islamik me influencë, akuzon qeverinë se është e korruptuar dhe ka kërkuar reforma të thella para zgjedhjeve kombëtare të kësaj pranvere.

Qindra makina, autobusë, kamionë, që transportonin rreth 7 mijë njerëz janë nisur nga Lahore.

Ky numër pritet të rritet në rreth 15 mijë, në marshin e nisur për në Islamabad, ku pritet një tubim masiv të hënën.

Marshuesit tundnin flamuj dhe fotot e 61-vjeçarit sunit.

Islamabadi ka akuzuar Qadrin, i cili u kthye në Pakistan muajin e kaluar, pas disa vjet qëndrimi në Kanada, se po përpqiet të prishë zgjedhjet. Qadri ka mohuar akuzat.
XS
SM
MD
LG