Ndërlidhjet

Iraku ka liruar një gazetar francez, pas disa jave paraburgim nën akuzën për marrje të paautorizuar të fotografive në Bagdad. Zyrtarët thanë se Nadir Dendoune dhe përkthyesi i tij u liruan të enjten.

Ministri i jashtëm francez Laurent Fabius tha se ishte “i kënaqur” që Dendoune dhe përkthyesi tij irakian Haqi Muhamedi u liruan. Ai tha se diplomatët francezë kishin siguruar lirimin e tyre.

Dendoune u dërgua në ambasadën franceze pas lirimit të tij të enjten. Të dy burrat u arrestuan në Bagdad më 23 janar për dyshimin se kanë fotografuar ndërtesat në të cilat nuk lejohet të fotografohet pa lejet e nevojshme.

Më parë, komiteti bazë në Nju Jork për Mbrojtjen e Gazetarëve i ka bërë thirrje Bagdadit zyrtar për lirimin e Dendoune. Ata thanë se, paqartsia në ligjin për media të Irakut ka krijuar pengesa të panevojshme për të hyrë në informacion
XS
SM
MD
LG