Ndërlidhjet

Burgoset “në mbrojtje të gjuhës”


Henik Loyka në gjykatën në Minsk

Henik Loyka në gjykatën në Minsk

Një aktivist bjellorus është dënuar me pesë ditë burgim, pasi ka organizuar një demonstratë “për mbrojtjen e gjuhës bjelloruse”.

Skulptori Henik Loyka është arrestuar të enjten, pasi ka shpalosur një simbol ku thuhej: “Urime Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare! Liceu numër 4 është shkollë bjelloruse”.

Ai u ka thënë gazetarëve para shkollës, se “rusifikimi i shkollave në Bjellorusi është në proces e sipër dhe një gjë e tillë duhet ndaluar”.

Loyka është akuzuar për mbajtjen e protestës së pamiratuar publike.

Gjykatësi ka refuzuar kërkesën e Loykas për të mbajtur seancën dëgjimore në bjellorusisht dhe gjyqi ka vazhduar në rusisht.

Në Kushtetutën e Bjellorusisë, të dyja njihen si gjuhë zyrtare, por rusishtja përdoret në masë më të madhe.
XS
SM
MD
LG