Ndërlidhjet

Burg për ish drejtuesit e "Kabul Bank"


New Kabul Bank...

New Kabul Bank...

Një gjykatë speciale në Afganistan ka dënuar dy drejtues të lartë bankës “Kabul Bank” me pesë vjet burg për mashtrim masiv që shkaktoi kolapsin e bankës më të madhe të vendit në vitin 2010.

E riemërtuar “New Kabul Bank”, banka ka marrë pako shpëtimi nga qeveria për t’u rimëkëmbur.

Të martën, gjyqtari Shamsul Rahman Shems i shpalli fajtorë ish drejtorin e bankës Sherkhan Farnood dhe ish shefin ekzekutiv Khalilullah Ferozi se kanë vjedhur më shumë se 800 milionë dollarë.

Ai urdhëroi që ata të kthejnë paratë e fituara nga një skemë mashtrimi dhe korrupsioni, që përfshinte blerje të pronës në Zvicër, Britani dhe Shtetet e Bashkuara me të holla të gatshme.

Rreth 20 të pandehur të tjerë janë dënuar gjithashtu.
XS
SM
MD
LG