Ndërlidhjet

Qindra banorë të provincës Vardak të Afganistanit kanë protestuar para ndërtesës së Parlamentit afgan në Kabul, kundër pranisë së forcave speciale të Shteteve të Bashkuara në rajonin e tyre.

Policia ka thënë se rreth 200 deri në 500 protestues janë mbledhur në kryeqytetin afgan, duke brohoritur slogane antiamerikane dhe duke kërkuar lirimin e nëntë banorëve lokalë, që, sipas tyre, janë arrestuar nga forcat amerikane.

Zyrtarët e SHBA-së thonë se vetëm katër nga nëntë njerëzit e zhdukur janë kapur në një bastisje të përbashkët midis forcave amerikane dhe afgane.

Muajin e kaluar, presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, ka kërkuar nga forcat speciale të SHBA-së që të lënë Vardakun, duke i akuzuar ato për vrasje dhe zhdukje.

Por, më pastaj, ai është pajtuar për t’iu dhënë atyre më shumë kohë për të gjetur zgjidhje për sigurinë në provincën që militantët e përdorin si korridor për të sjellë armë në Kabul.
XS
SM
MD
LG