Ndërlidhjet

Libi: Nga sulmi me bombë – 9 të vrarë


Njerëzit qëndrojnë afër vendit të një shpërthimi me bombë në Bengazi më 10 Maj

Njerëzit qëndrojnë afër vendit të një shpërthimi me bombë në Bengazi më 10 Maj

Nga Libia raportohet se nga një sulm me makinë – bombë afër një spitali në qytetin lindor Bengazi, janë vrarë së paku 9 vetë.

Zyrtarët e sigurisë kanë thënë sot se në mesin e të vrarëve ka edhe fëmijë.

Zëvendësministri i jashtëm, Abdullah Masoud, tha se nga eksplodimi “totalisht është shkatërruar një restorant dhe janë dëmtuar ndërtesat e afrëta”.

Ky është sulmi i fundit në valën e dhunës, që e ka tronditur qytetin e Bengazit, gjatë javëve të fundit.

Pas kryengritjes së vitit 2011 në Libi, nga e cila u përmbys ish-lideri, Muammar Qaddafi, siguria mbetet problemi kryesor.
XS
SM
MD
LG