Ndërlidhjet

Një i vrarë nga përleshjet në Tunizi


Tunis, foto arkivi

Tunis, foto arkivi

Një person raportohet të jetë vrarë në përleshjet midis forcave të sigurisë në Tunizi dhe mbështetësve të grupit islamik, Ansar al-Sharia.

Televizioni shtetëror i Tunizisë ka bërë të ditur se personi i vrarë në një lagje të Tunisit ka qenë mbështetës i grupit salafist, i cili promovon një version ultra-konservator të Islamit sunit.

Ministria e Brendshme ka thënë se 11 anëtarë të forcave të sigurisë dhe tre protestues janë plagosur.

Dhuna ka ndodhur pasi forcat e sigurisë kanë ndaluar Ansar al-Sharian nga mbajtja e kongresit të saj vjetor në qytetin Kairouan.

Islamistët kanë rritur dukshëm aktivitetin në Tunizi që nga rënia e presidentit laik, Zine El-Abidine Ben Ali, në janar të vitit 2011.

Ambasada amerikane në Tunizi është sulmuar po ashtu shtatorin e kaluar.
XS
SM
MD
LG