Ndërlidhjet

Ushtria turke ka bërë të ditur se rebelët kurdë kanë hapur zjarr ndaj trupave të saj, pranë kufirit të Turqisë me Irakun.

Në deklaratën e ushtrisë thuhet se sulmi, i cili ka plagosur një ushtar, ka detyruar një helikopter turk të përgjigjet me zjarr.

Përplasja është armiqësia e parë që është raportuar, prejse Partia e Punëtorëve të Kurdistanit ka nisur të tërhiqet nga Turqia muajin e kaluar, për në bazat e saj në Irak.

Tërheqja është pjesë e marrëveshjes për paqe, të nënshkuar në muajin mars ndërmjet Ankarasë dhe liderit kurd, Abdullah Ocalan.

Rebelët kanë paralajmëruar se do të ndalojnë tërheqjen e tyre nëse sulmohen nga forcat turke.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e cila konsiderohet si organizatë terroriste nga Turqia dhe shumica e Perëndimit, ka luftuar për 29 vjet kundër Ankarasë. Për gati tre dekada, 45,000 njerëz kanë humbur jetën.
XS
SM
MD
LG