Ndërlidhjet

Kryeministri çek, Petër Neças tha se nuk ka arsye që të japë dorëheqje, pasi që policia kundër krimit të organizuar kreu një seri bastisjesh në vend përfshirë edhe zyrën e tij, njofton Reuters.

“Unë personalisht jam I bindur se nuk kam bërë asgjë të pandershme dhe se kolegët e mi po ashtu nuk kanë bërë asgjë të pandershme”, iu ka thënë Neças gazetarëve.

"Andaj, nuk kam arsye që të konsideroj dorëheqjen dhe kështu edhe rënien e qeverisë", u shpreh ai.

Kabineti i Neçasit është lavdëruar disa herë që u ka lënë duart e lira prokurorëve të hetojnë korrupsionin.

Megjithatë ai ka qenë pre e disa skandaleve, prej se ka marrë timonin e drejtimit të qeverisë në vitin 2010.

Në mesin e të arrestuarve është drejtorja e zyrës së kryeministrit, Jana Nagyova, e cila është bashkëpunëtore e ngushtë e Neçasit tash e një kohë të gjatë, thonë televizionet lokale.
XS
SM
MD
LG