Ndërlidhjet

Talebanët me zyrë në Doha, SHBA gati për biseda


Ilustrim

Ilustrim

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara thonë se do të ulen me talebanët “brenda pak ditëve” për të ndërmarr “hapin e parë në rrugën e gjatë” drejt ndalimit të luftës në Afganistan.
Lajmërimi erdhi pasi që talebanët hapën zyrën e tyre të parë të martën në Doha.

Në një komunikatë për shtyp, talebanët thonë se duan që të kenë lidhje të mira me shtetet fqinje, dhe se përkrahin gjetjen e një zgjidhjeje politike për Afganistanin.

Kohë më parë, talebanët kanë hedh poshtë mundësinë e përdorimit të shtetit Afgan, si një vend “për kërcënimin e shteteve të tjera”.

Zyrtarë amerikan e kanë quajtur këtë lajmërimi si “një hap i parë në distancimin e kësaj lëvizjeje nga terrorizmi ndërkombëtar”, por kanë tërhequr vërejtjen se presin që talebanët eventualisht të ndërprejnë çdo lidhje me Al-Kaidan.

Në Kabul ndërkaq, presidenti afgan Hamid Karzai tha se Afganistani do të dërgoj një ekip të veten në Katar, për “të nisur bisedimet paqësore me talebanët”.
XS
SM
MD
LG